Podczas warsztatów omawiane są różnego rodzaju receptory znajdujące się w tkance łącznej, a w szczególności w powięzi. Wyjaśnione jest, jak reagują one na różne rodzaje dotyku stosowanego podczas wykonywania ruchów Bowena (tj. prędkość, głębokość, nacisk itp.). Zwrócona jest uwaga w jaki sposób terapeuta może używać ruchów Bowena w celu osiągnięcia określonego efektu terapeutycznego. Warsztaty obejmują zagadnienia praktyczne i teoretyczne, a także prezentowany jest wpływ różnego rodzaju dotyku w schorzeniach ostrych i przewlekłych z naukowego punktu widzenia. Omówiona również jest różnica między ruchami dośrodkowymi, a dobocznymi w uzyskaniu określonych efektów u różnych pacjentów i dla różnych dolegliwości. Kurs ten uwrażliwia na reakcje pacjenta podczas zabiegu i pozwala zrozumieć jakie mają one znaczenie w procesie leczenia.
Warsztaty:
- Czas trwania – 2 dni (16 godzin)
- Termin odbycia – w dowolnym momencie po module 8
- Akredytowane przez Australijską Akademię Terapii Bowena
Na program warsztatów składa się dyskusja i praktyczne postępowanie wobec następujących zagadnień:
- Prezentacja najnowszych badań dotyczących powięzi jako narządu zmysłu
- Pojęcie „odskoku powięziowego” w odniesieniu do ruchów i praktyczna jego obserwacja
- Spojrzenie na to, jakie receptory biorą udział w podstawowym ruchu Bowena i jak możemy wzmocnić jego wpływ na autonomiczny układ nerwowy
- Rola miofibroblastów i jak działa na nie stres lub wypadki. Znaczenie równowagi pH. Wpływ czynników środowiskowych, stresu i zabiegów Bowena na miofibroblasty.
- Zrozumienie czym jest TGF Beta 1 (białko odpowiedzialne m.in. za wzrost /rozwój komórek) oraz jak jego aktywnością wyjaśnić można nadzwyczajne reakcje na terapię Bowena i sposoby łagodzenia niepożądanych reakcji.
- Wyjaśnienie powikłań powięziowych i czynników, które wpływają na płynną naturę powięzi (tj. tiksotrofia, tkanka blizn, czynniki środowiskowe i ergonomiczne).
- Czynniki organizacyjne powikłań powięziowych – praktyczne ćwiczenia w ich badaniu palpacyjnym i jak można je interpretować w kategoriach podejścia terapeutycznego (tj. wyboru właściwej procedury).
- Badanie innych nerwów czuciowych pobudzanych podczas zabiegu Bowena (wrzeciona mięśniowe, receptory Golgiego itp.). Znaczenie pracy blisko przyczepów początkowych i końcowych ścięgien.
- Inne mechanoreceptory w powięzi reagujące na lekki dotyk lub szybkie zmiany ciśnienia. Badanie, które ruchy Bowena wpływają na propriocepcję i interocepcję.
- Praca z przewlekłym bólem i potrzebą lekkiego dotyku. Spojrzenie na powiązane receptory i wymagany stopień nacisku. Przegląd unerwienia takich specyficznych struktur jak rozcięgna.
- Wpływ wypadków, urazów i operacji na powięź. Sesja praktyczna praca z tkanką bliznowatą i uzależnienie jej skutków od umiejscowienia blizny oraz pamięć tkankowa.
- Przegląd materiałów dotyczących powięzi. Analiza wrzecion mięśniowych i ich fizjologii. Jak wrzeciona mięśniowe odnoszą się do ruchów Bowena. Łuki odruchowe i rola móżdżku, wzgórza i tworu siatkowatego w reakcji na ruchy Bowena.