Logowanie

Bowen - czyli impuls do zdrowienia!

Agnieszka Pacuła , 17-01-2016

Delikatny masaż, trafiający w odpowiedni punkt, sprawi, że poczujesz się lepiej

Poznaj na własnej skórze wielką siłę lekkiego dotyku terapeutów z Antypodów.

W latach 50. XX w. Australijczyk Tom Bowen stworzył technikę dotyku, który pobudza organizm do samoleczenia. Co ciekawe, nie miał pojęcia o ludzkiej anatomii. Był kibicem sportowym i bazował na obserwowaniu reakcji kontuzjowanego ciała. Metodą prób i błędów opracował zabiegi, przywracające ciało do formy. Badania zlecone przez rząd Australii potwierdziły, że poprawy zdrowia doznaje 90 proc. pacjentów leczonych techniką Bowena.

 

Na jakie choroby działa?

Przed zabiegiem terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem. Dokładnie wypytuje o dolegliwości i w czasie zabiegów koncentruje się właśnie na tym miejscu. Odpowiedni dotyk stanowi bodziec, wysyłany do komórek ciała i pobudzający je do regeneracji.

Zastosowanie technik Bowena pomaga osobom cierpiącym na zwyrodnienia i skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, zapalenia stawu barkowego, zespół cieśni nadgarstka, dolegliwości stawów, bioder itp. Ale też na dolegliwości, które, zdawałoby się, nie mają nic wspólnego z masowaniem mięśni. To na przykład zaparcia, zespół jelita wrażliwego, nietrzymanie moczu, nieregularne miesiączki, zaburzenia hormonalne. Masaże przyniosą ulgę w migrenach, zawrotach głowy oraz zaburzeniach snu.

 

Można się leczyć samemu

Terapię Bowena oferują gabinety rehabilitacyjne (koszt jednorazowego zabiegu waha się w okolicach 70-100 zł), jednak niektóre można śmiało wykonać w domu.

Ulgę w bólu w dolnej części pleców przyniesie delikatne masowanie prawej strony ciała, po czym kilkakrotne lekkie uciskanie miejsca wywołującego dolegliwości. Następnie należy ustawić kciuki wzdłuż linii kręgosłupa i lekko uciskać nimi linie wzdłuż pleców. Ten zabieg wymaga pomocy drugiej osoby. Za to w przypadku bólu głowy czy migreny można pomóc sobie samemu. Należy równocześnie obiema rękami uciskać miejsca pomiędzy żuchwą a uszami. Aby łatwiej wymacać właściwe punkty, kilka razy otwórz szeroko usta.

Więcej o technice Bowena można się dowiedzieć z licznych poradników. Zwykle do książek dołączane są mapy ciała z opisami masażu. Można też zapisać się na kurs i leczyć najbliższych.

 

Super rada: W czasie zabiegu rób przerwy (po kilka minut, by dać czas komórkom ciała na wysłanie impulsu do regeneracji).

To ci się przyda w czasie zabiegu:

  • Karimata lub gruby koc – z powodzeniem zastąpi profesjonalne łóżko do masażu
  • Ręcznik – możesz podłożyć pod twarz, przyda się też jako okrycie w czasie zabiegu

Komentarze

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz...