Przy wszystkich schorzeniach stawu skokowego, ostrodze piętowej, schorzeniach rozcięgna podeszwowego, płaskostopiu, zgiętych (młotkowatych) palcach działanie procedur powinno być wspomagane specjalnymi plastrowaniami. Dają one pacjentowi wsparcie, zmniejszaja objawy bólowe, poprawiając komfort życia i przyśpieszając proces leczniczy.
W zależności od potrzeb możecie zastosować następujące plastrowania:
- kostki (stawu skokowego)
- rozdwojonej pięty, ostrogi piętowej
- zgiętych (młotkowatych) palców
- rozcięgna podeszwowego
Szczegółowe instrukcje znajdują się w podręczniku Moduł 3 + 4.
Przed założeniem plastrowania należy zrobić zabieg Bowena, przynajmniej procedurę kostki + zgiętych palców + haluksa. Skóra powinna być świeżo umyta i wysuszona, nie może być wilgotna, spocona, zakurzona, ani też nakremowana.
Jeśli stosujemy któreś z powyższych plastrowań dla celów terapeutycznych pacjent powinien nosić bandaż przez 5 dni, następnie 2 dni bez bandaża. Na siódmy dzień powinien przyjść na zabieg i ponowne plastrowanie – jeśli jest potrzebne.
Młotkowate palce z reguły wymagają dłuższej terapii niż pozostałe dolegliwości. Jeśli deformacja jest głęboka, plastrujemy tak, by 'prostować’ ją stopniowo, gdyż nastąpi przeorganizowanie całego ciała, a zbyt radykalne 'wyprostowanie’ może spowodować sinle objawy bólowe. Ponadto pacjent, wraz z rozpoczęciem terapii, koniecznie musi zmienić obuwie na większe o 1, 2, a nawet 3 numery, w zależności od głębokości deformacji stóp.
Jeśli plastrowań stosujemy dla wsparcia przy uprawianiu sportu lub forsownym wysiłku, wykonujemy je z reguły trochę mocniej niż dla celów terapeutycznych. Plastrujemy tuż przed aktywnością, a po niej pacjent plaster zdejmuje. Jeśli ten sam pacjent potrzebuje plastra również dla celów terapeutycznych, to zakładamy nowy.
Generalna zasada: jeśli plaster jest prawidłowo założony, pacjent powinien czuć, że stopa jest bardziej stabilna, zwarta, ale nie powinien czuć dyskomfortu, ani tym bardziej bólu. Gdy istnieje dyskomfort tuż po założeniu plastra i nie ustąpi w ciągu 15 minut, znaczy to, że zaplastrowaliśmy za mocno i plaster trzeba wymienić. Należy też koniecznie poinstruować pacjenta, że jeśli poczuje dyskomfort, obrzęk lub sinienie stopy, to natychmiast powinien plaster zdjąć.
Do plastrowań 'bowenowych’ nie należy stosować taśm tapingowych, gdyż są za wąskie i mają inną rozciągliwość. W Polsce nie udało nam się znaleźć, jak dotąd, bandaży samoprzylepnych odpowiednich do tych plastrowań. Najlepsze, jakie znaleźliśmy, sprowadzamy z brytyjskiego sklepu internetowego Physioroom. Z uwagi na wysoką cenę jednostkową i wysokie koszty przesyłki z Wielkiej Brytanii do Polski, sprowadzamy bandaże hurtowo i można je zakupić w biurze Bowen Polska:
- 25 zł bandaż samoprzylepny 7,5 x 4,5m
- 20 zł bandaż samoprzylepny 5,0 cm x 4,5 m (przydatny dla dzieci)
Do zabezpieczenia krawędzi bandaża, należy stosować zwykły plaster (lepiej o szerokości 2,5 cm) dostępny w aptece.
Pacjent powinien stale nosić skarpetkę, by ochronić plastrowanie przed ocieraniem o obuwie, czy o pościel podczas snu, a w konsekwencji przed zwijaniem się krawędzi.
Mimo, iż autorzy podręcznika zachęcają do kąpieli z zaplastrowaną nogą, my nie dajemy gwarancji, że te bandaże po zanurzeniu w wodzie się nie odkleją. Sugerujemy by pacjent korzystał wyłącznie z prysznica tak, by jak najmniej ochlapać bandaż. Ewentualnie dobrze zdaje egzamin zawinięcie stopy w worek śmieciowy lub folię stretch podczas brania prysznica.
Problemy nadgarstka, łokcia i kolana mogą być również wspomagane plastrowaniami. Szczegółowe instrukcje zawiera podręcznikach do szkoleń podyplomowych.