Instruktor: Michael Quinlivan & Karen Hedrick Australia
Są to 2-dniowe warsztaty, dające ekscytującą mieszankę teorii i praktyki dla terapeutów Bowena, gdzie tematem przewodnim jest sport. Mimo, iż radzenie sobie z kontuzjami sportowymi będzie wyraźnie uwypuklone, to również program przewiduje omówienie kontuzji powstałych w życiu codziennym. Na przykład uraz barku jest tak samo urazem barku, niezależnie czy powstał na skutek uprawiania sportu, czy w miejscu pracy.
Program warsztatów obejmuje następujące zagadnienia:
- Przegląd kontuzji sportowych (klasyfikacja i stopnie skomplikowania), ocena dotkliwości kontuzji i reakcje organizmu na uraz.
- Analiza procesu naprawczego tkanek miękkich (3 fazy), struktura mięśniowo-szkieletowa, powięziowa i stawy oraz techniki rehabilitacji (w tym aktualne informacje nt. fitnessu powięziowego).
- Etapy rehabilitacji niezbędne do ponownego uprawiania sportu.
- Konstruowanie indywidualnego planu terapeutycznego.
- Analiza czynników sprawczych (np. zmęczenie, zwłaszcza związane z nadmiernym ‘używaniem’) i strategie zapobiegawcze.
- Cykl ponownych urazów.
Pierwszy dzień poświęcony będzie kończynom dolnym, a drugi – kończynom górnym.
Odpowiednie procedury Bowena zostaną zademonstrowane i przećwiczone przez uczestników. Zostaną też omówione scenariusze radzenia sobie z wieloma typowymi dolegliwościami, wynikającymi z kontuzji sportowych, z którymi każdy terapeuta Bowena może spotkać się w swoim gabinecie.