Logowanie

Zanim przyjdziesz na zabieg

Każdy Pacjent ma wiele pytań przed rozpoczęciem terapii Techniką Bowena. Na niektóre z nich odpowiadamy od razu. Pozostałe wątpliwości rozwieją nasi Terapeuci podczas spotkań terapeutycznych w gabinetach.

1. Czym się kierować przy wyborze Terapeuty?

  • Miejsce - Terapeuty należy szukać najbliżej swojego miejsca zamieszkania, żeby jak najmniej podróżować i móc regularnie korzystać z zabiegów, przeciętnie raz w tygodniu.
  • Wiarygodność i umiejętności - Wszyscy Terapeuci widoczni na naszej stronie internetowej zdali egzamin i spełnili pozostałe warunki formalne, są zweryfikowani (m.in. odbyli obowiązkowe okresowe powtórki) i pod względem umiejętności wykonania terapii są godni polecenia. Ponadto Terapeuci, którzy są członkami Stowarzyszenia Bowtech Polska zobowiązani są do przestrzegania kodeksu etycznego i podlegają dodatkowej "kontroli". STRONA STOWARZYSZENIA
  • Stopień zaawansowania - Terapeuci „zaawansowani” z jedną gwiazdką, to tacy, którzy odbyli szkolenie SPB1, czyli nauczyli się procedur objętych programem tego szkolenia. Procedury te  stosuje się w niektórych schorzeniach przewlekłych, ale nie wcześniej niż po ok. 10-tym zabiegu. Procedury mistrzowskie (SPB2) stosuje się jeszcze później. Tak więc ilość 'gwiazdek' przy nazwisku (lub ich brak) nie wskazuje jednoznacznie na poziom doświadczenia danego Terapeuty.
  • Koszty - nie ma jednolitych cen, każdy Terapeuta ma swoją politykę cenową, zależną od regionu w jakim pracuje i od własnego podejścia.

 

2. Kiedy są widoczne rezultaty?

Stopień poprawy i tempo zależy od indywidualnych predyspozycji danego organizmu. U jednych rezultaty bywają zauważalne już po pierwszej wizycie, dla innych natomiast potrzebnych jest kilka lub kilkanaście wizyt, aby uporać się z dolegliwościami. Znakomita większość pacjentów odczuwa znaczącą poprawę stanu zdrowia już po 2-3 zabiegach.

 

3. Ile zabiegów potrzeba, żeby pomogło?

W Technice Bowena nie można określić optymalnej ilości zabiegów. Każdy organizm ma indywidualne predyspozycje do poddania się tej terapii, reaguje w swoim własnym tempie i wg własnych priorytetów. Nie ma praktycznie żadnej zależności między ilością dolegliwości, rodzajem schorzeń, czy stopniem ich zaawansowania, a tempem i zakresem poprawy stanu zdrowia na skutek zabiegów Bowena. Tak więc trzeba spróbować kilku zabiegów, by się przekonać o ich skuteczności u tego konkretnego pacjenta. Statystyka mówi, że znakomita większość pacjentów odczuwa znaczącą poprawę stanu zdrowia po 2 - 3 sesjach.

 

4. Jak często korzystać z terapii?

Sesje terapeutyczne wykonuje się co 5 - 10 dni. Optymalnie raz w tygodniu.

 

5. Jakie są przeciwskazania?

Nie ma przeciwskazań do stosowania Techniki Bowena.

 

6. Czy równolegle z Techniką Bowena można korzystać z innych sposobów leczenia?

  • Podczas zabiegów Techniką Bowena nie wolno jednocześnie stosować innych terapii:  manualnych (masaż, refleksologia, shiatsu itp.), akupunktury, terapii energetycznych, fizykoterapii (ciepło, zimno, prąd, pole magnetyczne itp.). Jeśli pacjent chce lub musi skorzystać z ww zabiegów, to minimalny odstęp powinien wynosić 4 dni przed zabiegiem Bowena i 5 dni po.
  • Nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wręcz niektóre są zalecane, by pogłębić i przyśpieszyć efekt terapeutyczny. Indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia kinezyterapeutyczne, uwzględniające potrzeby i ograniczenia pacjenta bardzo wspomagają proces leczniczy. Z tym zastrzeżeniem, że nie będą one wykonywane w dzień zabiegu oraz, że nie będą zbyt wysiłkowe, nadmiernie obciążające chore stawy lub grupy mięśni.
  • Leki nie wywierają wpływu na działanie Techniki Bowena, uważa się natomiast, że terapia wzmacnia działanie leków i zwiększa ich wchłanianie przez organizm.
  • Racjonalne odżywianie się, stosowanie ziół i suplementów, zwłaszcza profesjonalnie dobranych według potrzeb danego pacjenta, bardzo wspomaga skuteczność terapii, a jednocześnie wydłuża czas pracy organizmu.

 

7. Jak przygotować się do zabiegu?

Zabiegi Bowena robimy przez cienką odzież, najlepiej bawełnianą (miękka, luźna i nie śliska). Dobrze jest więc wziąć ze sobą T-shirt i leginsy na przebranie. Do zabiegu należy zdjąć buty, okulary i wszystko, co może uwierać lub przeszkadzać (pasek od spodni, naszyjniki i łańcuszki, zawartość kieszeni). Pacjentki mające ciasno zapięty biustonosz, mogą zostać poproszone o jego odpięcie, by umożliwić pracę na mięśniach grzbietu. Zachęcamy do dbania o higienę osobistą, nie tylko przed zabiegiem :). Podczas zabiegu wyłączamy telefony komórkowe (również wibrację).

 

8. Czy są jakieś szczególne zalecenia po zabiegu?

Procesy naprawcze, zapoczątkowane przez organizm podczas zabiegu, trwają przez kilka dni. Dlatego też nie należy stosować innych terapii mogących zakłócić pracę organizmu (patrz punkt 6. 1). W dzień zabiegu nie stosujemy ćwiczeń, jedynie wskazany jest spacer i nie przebywanie w jednej pozycji dłużej niż pół godziny (nie należy np. długo siedzieć przed telewizorem, czy przy komputerze). Ćwiczenia fizyczne wykonujemy od następnego dnia po zabiegu.

Bardzo wskazane jest stałe popijanie wody niegazowanej, które wspomaga procesy oczyszczania organizmu.

Ważnym elementem jest uzbrojenie się w cierpliwość i danie czasu organizmowi na dokonanie zmian. Czasem warto wspomóc go zmianą trybu życia (więcej wypoczynku), fachowo dobraną dietą i suplementacją.

Terapeuta, terapia