Logowanie

Leczenie moczenia nocnego Techniką Bowena część II

Charlotte Meerman , Tłumaczenie Bowen Hands, June 2014 , 26-10-2017

Moczenie nocne jest bardzo złożonym problemem który może zostać wywołany zarówno przez czynniki emocjonalne, psychiczne i rozwojowe. Jak wspomniano w pierwszej części tego artykułu, jest wiele teorii wskazujących przyczyny moczenia nocnego włączając zaburzenia snu, niedojrzałość układu nerwowego, mały rozmiar pęcherza, dieta, stresory emocjonalne, zaburzenia neuropsychologiczne, genetykę, anormalne zachowania jelit/pęcherza, zaburzenia równowagi hormonalnej czy chemicznej, wady wrodzone, schorzenia, niewyciszone odruchy prymitywne. W większości przypadków na moczenie nocne składa się wiele czynników. Mimo że ciężko określić dokładną kombinację czynników wpływającą na moczenie się dziecka, ich ciała będą dokładnie wiedzieć co zrobić z ruchami Bowena i w jaki sposób je wykorzystać. Holistyczne podejście Techniki Bowena może być bardzo skuteczne aby wyleczyć ukryte problemy psychiczne, chemiczne lub emocjonalne.

W moim badaniu wzięło udział 10 dzieci (6 dziewcząt i 4 chłopców), w wieku od 6 do 14 lat. Wszystkim bardzo spodobały się zabiegi techniki Bowena a niektóre z nich pytały czy mogły by przychodzić częściej niż raz w tygodniu. Rodzice wszystkich uczestników badania sprawdzili już wiele sposobów leczenia moczenia nocnego jednak z nikłym lub zerowym skutkiem. Do tych metod zaliczają się: ograniczenie spożycia płynów, budzenie dziecka w nocy, żeby poszło do toalety, alarm moczenia nocnego, nagrody, leczenie medyczne oraz pomoc psychologiczna.

Przed pierwszym zabiegiem wysłałam rodzicom dzieci biorących udział w badaniu, kwestionariusze i poprosiłam ich aby wypełnili je i zwrócili je przed pierwszym zabiegiem. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące rytmu snu dziecka, zwyczaje związane z toaletą, historia moczenia nocnego, historia rodziny, okres ciąży i poród, historia medyczna, metody które już wypróbowali w związku z moczeniem nocnym itp.  W niektórych przypadkach, skontaktowałam się z rodzicami jeszcze przed pierwszym spotkaniem w celu omówienia niektórych udzielonych odpowiedzi z racji, że są to bardzo delikatne tematy i czasem o wiele lepiej jest je omówić bez obecności dziecka. Przesłałam także rodzicom wytyczne i porady w jaki sposób można uporać się z moczeniem nocnym. Materiały te zawierały ogólne informacje o moczeniu nocnym, rady dotyczące diety dziecka i objaśnienie, że leczenie będzie wymagało cierpliwości, poświęcenia, pozytywnego i ochoczego podejścia do pomocy dziecku i przede wszystkim nie okazywać złości lub frustracji jeśli dziecku zdarzy się wypadek. Rodzice muszą być świadomi, że moczenie nie jest winą dziecka i tylko w niewielu przypadkach robi to celowo. Moczenie nocne jest problemem z którym dzieci nie wiedzą jak się uporać więc potrzebują wsparcia i zapewnienia, że nigdy nie będą czuć się zawstydzone, zażenowane czy odpowiedzialne za moczenie nocne.

Podczas pierwszej sesji, na samym początku, rozpoczynałam z dzieckiem i najlepiej obojgiem rodziców, konsultacje aby dowiedzieć się o nich więcej i określić specyficzne okoliczności. Moczenie nocne jest bardzo wstydliwym i stresującym problemem, musiałam upewnić się, że dzieci chcą poddać się leczeniu i zapewnić je, że moczenie nocne nie jest niczym wstydliwym i że nie muszą czuć się w żaden sposób winni. Muszą być także świadomi, że nie są osamotnieni w swoim problemie, każdej nocy miliony dzieci w tym samym wieku moczą łóżko i w klasie siedmiolatków znajdzie się od 4 do 7 dzieci, które się moczą. Wspomniałam także, że prawie wszystkie dzieci w końcu z tego wyrosną jednak Technika Bowena może sprawić, żeby nastąpiło to szybciej.

Za każdym razem gdy pracuję z dziećmi, jestem pełna podziwu jak ich ciała odpowiadają na nawet minimalne ruchy. Ich język ciała mówi nam kiedy są gotowe na następną partię ruchów lub czy ich ciała mają dość. Dzieci zazwyczaj bardzo dobrze zauważają odczucia wywoływane ruchami Bowena, głównie dlatego, że ich organizmy są otwarte na nowe doświadczenia bez żadnych zastrzeżeń. Bardzo często opisują, że czują „motylki” lub „fale” przepływające przez ich ciała.

Najczęściej wykorzystywaną procedurą Bowena którą wykorzystujemy jest procedura Moczenia Nocnego. Po ruchach 1 i 2 BRM1, pierwszy ruch przez środek kości ogonowej jest dokładnie taki sam jak w Procedurze Kości Ogonowej, wykorzystuje się także dwa punkty zatrzymania na prostowniku grzbietu na początku grzebienia biodrowego. Trzeci punkt zatrzymania (który jest także wykorzystywany w procedurze Kości Ogonowej) znajduje się poniżej od dolno-bocznego rogu kości krzyżowej który odpowiada punktom akupunktury które są także wykorzystywane w innych formach aby leczyć dysfunkcje urologiczne i moczenie nocne.

Rodzice zawsze powinni towarzyszyć dziecku gdy wykonywane są punkty zatrzymania na prostowniku grzbietu przy procedurze Moczenia Nocnego i niektórzy byli zaskoczeni gdy poczuli „falę” lub „impuls” kiedy wykonałam ruch na kości ogonowej dziecka.

John Wilks w swojej książce „The Bowen Technique – Inside story”: “Kość ogonowa jest kluczowym obszarem dla uzyskania równowagi autonomicznego układu nerwowego. Zarówno współczulny jak i przywspółczulny układ nerwowy ma ważne zwoje nerwowe i ścieżki nerwowe które łączą się ze sobą obok kości ogonowej. Współczulny układ nerwowy złożony jest z łańcucha bardzo drobnych nerwów, które biegną po obu stronach kręgosłupa i wychodzą z kontrolujących jąder w pniu mózgu. Te dwa łańcuchy mają bardzo ważne połączenia (złączenia) na górze kości ogonowej zwanej zwojem nieparzystym. Układ przywspółczulny także ma ścieżki nerwowe które wychodzą obok kości ogonowej, kontrolują pęcherz, jelito grube i układ rozrodczy. Wszystkie te części opierają się na idealnej równowadze by mogły dobrze pracować i nie ma żadnych wątpliwości, że procedura kości ogonowej będzie w tym pomocna. Dla przykładu, kontrolę nad pęcherzem sprawuje współczulny układ nerwowy który umożliwia pęcherzowi wstrzymanie i zaczekanie o ile nie możemy znaleźć toalety na ruchliwej autostradzie, podczas gdy nerwy przywspółczulnego układu nerwowego umożliwiają oddawanie moczu. Kość ogonowa jest jedynym miejscem w ciele gdzie łączą się trzy membrany otaczające rdzeń kręgowy (opona twarda, pajęczynówka, opona miękka). Pierwszy ruch procedury kości ogonowej przechodzi dokładnie nad tym punktem i przesyła impuls przez rdzeń kręgowy aż do przedniego połączenia opony twardej przy kości sitowej” (pomiędzy oczami i nad nimi).

Tom Bowen zwykł mówić, że drugi ruch Procedury moczenia nocnego, który wykonujemy na powięzi mięśnia prostego brzucha zatrzymuje pierwszy ruch. Ruch ten jest wykonywany na kształt „bumerangu” na środku drogi między pępkiem a środkowym punktem podbrzusza, które jest unerwione przez T10-T12. Nerwy współczulne, które unerwiają pęcherz i wewnętrzne zwieracze także zaczynają się od T10- L2. To interesujące, że te obszary są unerwione na tym samym poziomie kręgosłupa. Odpowiada także za wewnętrzną trajektorię meridian nerki.

Podczas pierwszego zabiegu na dzieciach, zazwyczaj robię wszystkie BRM-sy, Nerki i często Oddechową aby przywrócić równowagę, odprężyć ciało i przygotować je na leczenie moczenia nocnego, które prowadzone będzie przez najbliższy czas. Procedura Nerek jest kluczowa gdy leczymy problemy z nerkami czy pęcherzem. Pobudza nerki i dostarcza energii w okolice pęcherza i nerwów tych struktur. Nerki tą także związane ze stresem więc Procedura Nerek jest polecana dla dzieci z problemami emocjonalnymi. Procedura Oddechowa jest także bardzo ważna jako że pomaga zwalczyć stres i niepewność.

Podczas kolejnych 4, cotygodniowych zabiegów wykonywałam jedynie BRM 1 (ruchy 1 i 2) oraz procedurę moczenia nocnego, naprzemiennie po obu stronach. Jeśli po kilku zabiegach nie nastąpiła żadna zmiana lub była ona minimalna, wykonywałam inne – specjalistyczne procedury Kość Ogonowa Ukośnie lub Procedura Mięśnia smukłego które pobudzają unerwienie pęcherza. Te ruchy także odpowiadają za meridiany nerek i pęcherza.

Są też inne procedury które warto wziąć pod uwagę (jednak nie podczas jednego zabiegu): Procedura woreczka żółciowego – kluczowa przy leczeniu dzieci z moczenia nocnego, które także mają problemy z jelitami a obie dolegliwości mogą być ze sobą połączone. Procedura ta może być także wykorzystana w problemach z emocjami, można ją połączyć z Procedurą Barku. Procedury Kolana i Kostki, zbiegają się z meridianami pęcherza i nerki, więc je także możemy wykorzystać w leczeniu moczenia nocnego. Procedury GDO/TMJ oraz dodatkowe procedury TMJ które stymulują nerw błędny mogą być korzystne dla dzieci z moczeniem nocnym u których nie zauważono żadnych rezultatów po kilku Procedurach Moczenia Nocnego. Gałęzie nerwu błędnego odpowiadają i łączą się większości organów jamy brzusznej podziału przywspółczulnego, autonomicznego układu nerwowego. Jeśli dominuje współczulny, może on wywołać nadmierną aktywność nerwu błędnego (głównie ze względu na psychiczny lub emocjonalny stres). Skutkuje to nadrabianiem przywspółczulnym które mogą mieć wpływ na kontrolę pęcherza. Technika Bowena umożliwia uspokojenie współczulnego układu nerwowego na tyle, że przywspółczulny układ nerwowy nie musi już nadrabiać i pobudzenie pęcherza jest zredukowane.

Przez pierwszy miesiąc lub dwa, dzieci przychodziły na zabiegi raz w tygodniu. Po tym czasie, zazwyczaj przerwę między zabiegami można wydłużyć do dwóch tygodni lub więcej. Jeśli rezultaty były zadowalające dzieci przychodziły raz w tygodniu dla oceny i dodatkowych zabiegów o ile zaszła taka potrzeba. Jeśli po czterech tygodniach zabiegów z procedurą Moczenia Nocnego, nie zauważono żadnej poprawy ani zmniejszenia ilości „mokrych nocy”, możliwe jest, że dzieci mają jakiś poważniejszy medyczny lub emocjonalny problem który wymaga pomocy specjalisty lub konsultacji z Pediatrą lub Pedagogiem.

Jedną z uczestniczek była siedmioletnia dziewczynka z ADD, zaburzeniami lękowymi, zaparciami, nietrzymaniem stolca, dziennym i nocnym moczeniem się, egzemą i wieloma alergiami. Wcześniej moczyła łóżko co noc a po zabiegach Bowenem, zauważyliśmy znaczną poprawę. Początkowo były 3 suche noce, później 6 suchych nocy aby dojść do 100% suchych nocy po 8 zabiegach Techniką Bowena. Na pierwszym zabiegu zrobiłam BRM, Nerki i Oddechową w następnych tygodniach Procedurę Moczenia Nocnego. Zauważyłam że dziewczynka ma także problemy z jelitami więc na 6 i 7 zabiegu, zrobiłam ruchy 1 i 2 z BRM 1 oraz Procedurę Kości Ogonowej Ukośnie. Na 8 zabiegu zrobiłam BRM-sy, Nerki, Oddechową, Woreczek żółciowy Kolano, GDO i TMJ. Miała bardzo napięte kolana więc zrobiłam także Procedury Mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz TMJ.

Była bardzo tkliwa w okolicach kolana więc poradziłam jej, żeby oparła się o moje ramie, co bardzo pomogło. Po procedurze kolana, dziewczynka poczuła mrowienie w okolicy pośladków więc zaczekałyśmy aż to ustąpi. Po zrobieniu TMJ, powiedziała że zauważyła silne ciągnące uczucie w okolicy podbródka. Trwało to przed 15 minut więc zaczekałyśmy na ustąpienie tego doznania. Po zabiegu, kiedy wstała, czuła się zrelaksowana i spokojna. Technika Bowena nie tylko pomogła jej w  zwalczeniu moczenia nocnego ale także pomogła na wiele innych problemów. Stała się weselsza, spokojniejsza, mniej lękliwa. Po wielu latach zmagania się z alergiami, ku ogromnemu zdziwieniu jej Pediatry, wszystkie testy alergiczne dotyczące jedzenia czy zwierząt okazały się negatywne.

Do zebrania danych dla tego badania wykorzystano metody ilościowe i jakościowe. Dla części jakościowej sporządzałam rejestr ilości mokrych nocy każdego tygodnia. Dla pomiaru ilościowego, poprosiłam rodziców i dzieci o wypełnienie kwestionariuszy na każdym spotkaniu.

Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci wykazało zmniejszenie mokrych nocy. Czwórka z nich zauważyła 100% poprawy, dwójka nie moczyła się przez większość dni a kolejna dwójka miała suche noce przez średnio 5 nocy w tygodniu. U jednej dziewczynki zauważono poprawę, natomiast u jej siostry nie zauważono znaczącej poprawy. Siostry nie mogły pojawiać się na zabiegach razem, raz w tygodniu a ponad to jedna z nich cierpiała na celiakię, która stanowić przyczynę moczenia nocnego. Skierowano ich do lekarza.

Zabiegi Techniką Bowena miały także pozytywne efekty na inne aspekty życia. Piątka dzieci zaczęła wcześniej chodzić spać, inne budziły się w nocy żeby pójść do toalety mimo że nie robiły tego przed badaniem. Oznacza to, że mózg zaczyna odpowiadać na sygnały pęcherza gdy jest pełny. U niektórych dzieci zmniejszyły się także lęki i humorzastość. Niektórzy rodzice zauważyli rozluźnienie emocjonalne, poprawę koncentracji i spokojniejsze zachowanie. Kiedy większość nocy była sucha, dzieci stały się bardziej pewne siebie i pozytywne wobec świata. Największą nagrodą dla mnie były uśmiechy dumy i ekscytacji kiedy opowiadały mi o coraz częstszych suchych nocach. Przez ten czas zdążyłam bardzo dobrze poznać zarówno rodziców jak i ich dzieci a oni polecili mnie wielu innym osobom.

Oświadczenie jednego z rodziców po kilki zabiegach:

„Chcielibyśmy ogromnie podziękować Charlotte Meerman z Bowen Worx – Terapii Bowena. Zmieniła nasze życie i zmieniła mojego małego chłopca. Już teraz zauważam poprawę. Moczył łóżko nocą przez bardzo długi czas, nigdy nie budził się żeby iść do toalety. Byłam zaskoczona, że w dwie noce pod rząd, gdy się obudziłam, mój syn zostawił zapalone światło w korytarzu bo był w toalecie. Spróbowaliśmy już wszystkiego co było możliwe więc był to dla nas prawdziwy cud.

Informacja dla wszystkich – to działa!”

Emma W. Bundaberg QLD

 

 

 

Komentarze

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz...